Petek Temizliği Nasıl Yapılır

Petek temizliği nasıl yapılır diye merak edenler için, bu konuyu anlatma ihtiyacı duyduk. Peteklerde bulunan suyun kombi veya kalorifer yolu ile ısıtılmasıyla gerçekleşen ısınma, peteklerin kireçlenmesiyle sekteye uğramakta. Suyun içerisinde bulunan artıklar zamanla çoğalarak, vanaları tesisatı tıkamakta. Buda tam ısınamama sorununu gündeme getirmekte. Peteklerin temizlenmesi için bazı işlemlerin yapılması gerekir. Yapılacak yolların biri peteklerin tek tek sökülerek, tazyikli sularla temizlenmesidir. Bu yolla yapılan temizlikte, radyatörün içerisine oksijen gireceği için, içerde paşalanmaya yol açacaktır. Petek üreticileri, petekler için verdikleri garantide peteklerin yerinden sökülmemesi şartını aradıkları için, petek temizliği için uygun olmayan bir yöntemdir.
Petek Temizliği Nasıl Yapılır
Birde bu tarz temizlikte sadece petekler temizlendiği için, borularda kalan pislikler temizlenmeyecektir. Bir başka temizlik yöntemi kimyasallar kullanılmak suretiyle olur. Bu şekilde kombi ve kaloriferinizin bir süre çalıştırılarak, kimyasal maddenin içeride dolaşması sağlanır. Bu şekilde içerideki pisliklerin çözünerek dışarı atılması hedeflenir. Fakat bu sistemde de içerideki su tam olarak boşaltılmadığı için, aynı sorunların kısa sürede tekrar yaşanması kaçınılmaz olur. Petek temizliği için tercih edilecek bir diğer yöntem ise en sağlıklı olanıdır. Bu sistemde de aynı kimyasallar kullanılır. Fakat bu kez özel makinalar yardımıyla kimyasalların peteklerin içerisine nüfuz etmesi sağlanır. Makinalar sisteme bağlanarak ısı 40 – 45 dereceye çıkarılır.

Bu şekilde kimyasallar sistemin içinde dolaştırılır. Sistem içerisinde bulunan kireç, tortu ve çamur kalıntısının tamamı yok edilir. Makine içerisindeki filtre yardımıyla pislikler tutularak, tekrar sisteme girmesi önlenir. Böylelikle sağlıklı bir şekilde petek temizliği yapılmış olur. Isınma problemleriniz ancak bu şekilde sona erer. Tekrarı ise uzun bir döneme yayılır. Yapılan bu işlem ortalama olarak bir saat kadar sürmektedir. Oldukça kolay ve zahmetsiz olduğu için güvenle tercih edilir. Petek temizliği nasıl yapılır sorusuna böylece cevap vermiş olduk. Yapmış olduğunuz petek temizliği sonucunda kombi ve kaloriferinizin ömrünü de uzatmış olacaksınız. Temizlenmiş petek içerisindeki su kombi ve kaloriferinizi de dolaştığından, ömrü uzamış ve arızalanma problemlerinden uzaklaşmış olacak. Zamanı geldiğinde mutlaka petek temizliği yaptırmanızı öneririz.