Petek Temizliği

Petek temizliği denilince akla gelen çok değişik sektörlerde değişik radyatör çeşitleridir. Genelde görevleri birbirlerine yakın olup farklı alan ve sektörlerde adı petek olarak geçmektedir. Petek ve petek temizliği neden gereklidir diye aklınıza böyle bir soru gelebilir.
Örneğin araçlarda kullanılan kalorifer aracın ısıtmasında kullanılması ve belli kilometrelerde bakım ve onarım ihtiyacı olduğu gibi konutlarda kullanılan kalorifer petekleri ve kombilerde yıllık dönemlerde bakım mutlaka yapılması gerekmektedir.
Petek temizliği neden gerekli: kalorifer tesisatlarında ve peteklerde yıllık yapılacak bakım ve temizliğin faydalarını ve neden gerekli olduğu şöylece sıralayabiliriz.
Petek Temizliği
1. Petekler yani kalorifer tesisatı içinde dolaşan su kapalı devredir.
2. Kalorifer tesisatında dolaşan su aynı su olduğundan su eksildikçe ilave edilir.
3. Sistem içinde dolaşan su belli sebeplerden metal ve hava ile temas eder ve bu temas sonucunda oksitlenme paslanma meydana gelir.
4. Su içinde meydana gelen paslanma su değişmediği sürece her geçen gün çoğalarak artık ağırlaşır ve balçık, çamur halini alır.
5. Tesisat bu şekilde kullanılmaya devam etmesi halinde oluşan çamurlar zaman içinde daha katı hale gelmek kaydı ile artık suyu değişsen izde bir faydası olmaz.
6. Kombinizi çok yüksek derecede yakmanıza rağmen ısı en alt seviyede olacaktır.
7. Peteklerin altları çok soğuk üst kısımlar ise ılık olacaktır.
8. Sadece kombiye yakın petek sıcak olacak ve uzak olanlar soğuyacak
9. Kombi devir dayım pompası ve kombi eşanjörü aşırı pislikten eşanjörde delinme kombi pompasında ise tahribata yol açacaktır.
10. Kombi pompasının yorulması hem gaz yakıtını artıracak hemse elektrik sarfiyatını yükseltecektir.
11. Kombi tesisat girişindeki filtrenin aşırı pislikten dolması vesilesi ile artık devir dayım olmayacak ve kombi arıza ya geçecektir.

Not: Bunların haricinde tesisatın yapım esnasında ustalık hatası ve teknik sorunlardan kaynaklanan ısınma sorunları yaşanmaktadır. Bunlarla ilgili teknik bölümümüz sizlere bilgi vermektedir. Marmara tesisat TAŞTAN MÜHENDİSLİK kuruluşu olup firmamız igdaşdan yetkili firmadır. Bünyesinde kalorifer tesisatı ve doğalgaz tesisatı ısıtma sistem satış ve montaj işlemlerini yapmaktadır. İşinizi teknik ve ehliyetli firmalara yaptırmanız sizin yararınıza olacaktır.
Kombi ve tesisattaki arızlar birbirini tetikleyen sorunlardır. Yukarıda saydığımız sorunları yaşamak istemediğinizi biliyoruz ve ev içinde bu temizliğinde ne kadar zor olduğunu bildiğimiz için sizin için tesisat ve peteklerinizi sökmeden sadece en uygun tek bir petek yâda noktadan tesisata bağlayacağımız petek temizleme (yıkama) makinesi ile evinizi iş yerinizi kirletmeden temizleme imkânı sunuyoruz. Marmara tesisat olarak amacımız çok yakmanıza rağmen verim alamıyorsanız paranız boşa gitmesin sloganı ile siz değerli müşterilerimize teknolojinin yenilikleri ile tanıştırmak istiyoruz. Daha fazla detaylı bilgi için firmamız ile irtibata geçmeniz yeterli olacaktır